Ahşap Çeşitleri Nelerdir? Türkiye’de Kullanılan Ahşap Türleri

Ahşap Çeşitleri Nelerdir? Türkiye’de Kullanılan Ahşap Türleri Nelerdir?

Ahşap, ağaçlardan elde edilen ve farklı sektörlerde, çeşitli amaçlarla kullanılan bir malzemedir. Bu malzemenin lifli bir yapısı vardır. Aynı zamanda doğal olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilir.

Ahşap malzeme, yaygın olarak mobilya sektöründe kullanılır. Dolap, kitaplık, koltuk gibi çeşitli eşyaların yapımında ahşap malzemeye yer verilir. Ahşap, çeşitli işlemlerden geçirilerek mobilyaların kol, bacak, sırt gibi farklı kısımlarına monte edilir.

Mobilya sektöründe dayanıklı eşyalar üretmenin yolu, kaliteli ahşap malzemeden geçer. Üretimde kullanılan ağaç çeşidine, ahşap türüne bağlı olarak kalitede değişiklikler söz konusu olabilir.

Ahşap türleri, sahip oldukları özellikler ve maliyet yönüyle birbirinden ayrılır. Öte yandan kullanım alanları da birbirinden farklıdır. Mobilyaların dayanıklı bir yapıya sahip olmasında profesyonel işçilik ve montaj da önemli bir unsurdur.

Ahşap Türleri Nelerdir?

Ahşap çeşitleri arasında birçok farklı seçenek bulunur. Her birinin özellikleri farklıdır. Bu özellikleri bilmek, mobilya satın alırken size avantaj sağlar. Ahşap çeşitleri arasında öne çıkanlar masif ahşap, MDF, sunta şeklinde sıralanabilir. Kompozit ya da lamine ahşap gibi türler de tercih edilebilir.

Formika

Ahşap türleri arasında yer alan seçeneklerden biri formikadır. Bu ürün, kâğıt formuna sahiptir. Selüloz kâğıtlar, reçine yardımıyla bir araya getirilir. Böylece formika ahşap elde edilir.

Formika, kaplama amacıyla kullanılan bir türdür. Mobilyaların dış yüzey kaplamalarında yer alır. Kolay temizlenmesi ve boyanması önemli avantajları arasındadır. Formika; ısıya, neme ve darbeye karşı dayanıklılık gösterir. Bu tür ahşaplarda kolay kolay küflenme meydana gelmez.

Masif Ahşap

Masif ahşap kalitesiyle ön plana çıkar. Doğal güzelliği ile oldukça dikkat çekicidir. Bu ahşap türünde doğallık, en üst seviyede korunur. Çam ağacı, gürgen gibi farklı ağaçlardan masif ahşap elde edilir.

Masif ahşapta doğallığa müdahale edilmediği için uzun yıllar dayanıklılık göstermesi mümkün olur. Masif ahşapta birleştirme ya da dolgu amacıyla yapay bileşenler bulunmaz.

MDF

MDF’nin açılımının Türkçesi, yoğunluklu lifli levhadır. Suntanın orta yoğunluklu hali olarak da değerlendirilebilir. Ancak sunta ile kıyaslandığında daha kaliteli olduğu söylenebilir. MDF üretimi sırasında ahşap liflere sıkıştırma işlemi yapılır. Yontma, kurutma, sıkıştırma, sıcak presleme ve zımparalama gibi aşamalardan sonra MDF’ler son halini alır.

MDF ahşabının farklı türleri bulunur. Bunlardan biri MDF-Lam olarak adlandırılır. MDF Lam’da kimyasal reçine ve presleme ile yüzey, kâğıtlarla kaplanır. Kullanılan kâğıtlar, suya ve ısıya karşı dayanıklılık gösterir. MDF Lam, daha çok dekoratif amaçlı tercih edilir.

Bir diğer MDF türü de Duralit MDF olarak adlandırılır. Bu türde farklı hammaddeler ve ahşap artıkları preslenir. Duralit MDF, kolay işlenmesi yönüyle avantajlıdır. Dayanıklılığının yüksek olması ve işlenmesinin kolay olması, tercih edilme sebebidir.

Sunta

Sunta, çok fazla dayanıklı olmayan bir ahşap türüdür. Bu ahşap türü, talaş kullanılarak üretilir. Suntanın maliyetinin düşük olması nedeniyle kullanımı yaygındır. Sunta, yonga levha olarak da adlandırılır. Talaşlar, kimyasal yapıştırıcılar aracılığıyla yapıştırılır. Presleme işlemi sonrasında ahşap, son haline kavuşur.

Suntanın dayanıklı hale gelmesi için lamine işlemi yapılır. Bu işlem sonrası sunta, suntalam adını alır. Suntalam; suya ve toza karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Kontratabla

Dayanıklı bir ahşap çeşidi olan kontrplaklarda katman sayısı fazladır. Kontrplaklar, en az üç katmandan meydana geldiği için dayanıklılığını her zaman korur. Doğal yapıda olan ahşabın maliyetlerine katlanmak istemeyen imalatçılar, aynı seviyede dayanıklılık gösteren kontrplakları kullanır.

Kontratablaların üretimi son derece kolay bir şekilde yapılır. Aynı zamanda kontratabla kullanılan mobilyalar, daha hızlı şekilde tasarlanır.

Kompozit Ahşap

Kompozit ahşaplarda plastik malzemeler yer alır. PVC, HDPE gibi plastik malzemeler, ahşaba özel tutturucular kullanılarak karıştırılır. Geri dönüştürülmüş ahşap ve plastik malzemelerin belli oranlarda kompozite eklenmesi gerekir. Kompozit ahşabın farklı türleri vardır. Pres kaplama, partikül ve lif, odun ve odun dışı kompozit seçeneklerinden kullanım alanına göre seçim yapılır.

Lamine Ahşap

Ahşap çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilenlerden biri de lamine ahşaptır. Bu ahşap türünde kat sayısı ikiden fazladır. Katlar arasında paralel ya da dik olacak şekilde birleştirme yapılır. Lamine ahşap, inşaat sektöründe de kullanılabilir. Kolon, kiriş gibi alanlarda bu malzemeden yararlanılır.

Hangi Ahşap Çeşitleri Daha Doğaldır?

Ahşap türleri arasında doğallığı ile bilinen masif ahşaptır. Bu ahşap türü tamamen doğal bir yapıya sahiptir. Isı ve neme karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Masif ahşabın doğallığını korumak için kullanım sırasında bazı detaylara dikkat edilmelidir. Masif ahşabın temizliği sırasında nemli bir bez kullanmak yeterlidir. Ancak kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dayanıklı Olması İçin Hangi Ahşap Çeşitleri Kullanılır?

Ahşap çeşitlerinin dayanıklılığını belirleyen en önemli unsurlardan biri üretiminde kullanılan ağaç türüdür. Beyaz meşe ve tik, en dayanıklı yapıda olan ağaç türleri arasındadır. Bu türler, çürümeye karşı da yüksek dayanıklılık gösterir.

Ladin ağacından yapılan ağaçlar da son derece sağlamdır. Bu nedenle inşaatlarda sıklıkla kullanılır. Meşe, iroko, huş, kayın ve kavak ağacı gibi sert yapılı ağaçlardan da dayanıklı yapıda ahşap elde edilir.

Ahşap Çeşitlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Ahşap türlerinin kullanım alanları birbirinden farklıdır. Formika ahşap; genellikle yüzey kaplamalarında tercih edilir. Masif ahşaplar; dolaplarda, çekmecelerde, oturma gruplarında kullanılabilir. MDF, kaplama amacıyla kullanılabilir. Ayrıca kapılarda, dolaplarda ve raflarda tercih edilir.

Call Now ButtonHEMEN BİLGİ ALIN